SLD11 Dotless Linear LED 3mm Width, 3000K/4000K/6500K 1.46W/ft COB Strip Lights IP20 Low Voltage DC12V/24V Tape Light
Product image 1
1 / 8
*Backordered*
Brighten up any space with our versatile and energy-efficient SLD11 Dotless Linear LED Super Slim 3MM Strip Light. Featuring a 16.4ft COB strip with 2000 LEDs, available in warm white, natural white, and cool white color temperatures, and delivering up to 2000 lumens, this 12v strip light is perfect for a variety of indoor applications.
It operates on low voltage DC 12V or 24V and consumes just 4.8W per M, making it an energy-efficient choice. Plus, with its easy installation and high CRI index for accurate color representation, this strip light is ideal for accent lighting, backlighting, and more. Don't forget to pair it with a 12/24V DC low voltage transformer for optimal performance!
Product Features:
  • Color Temperature Options: Warm White 3000K, Natural White 4000K and Cool White 6500K
Enhance your lighting with our versatile, energy-efficient Low Voltage LED Strip Light.
Important Note:
Recommendation for Long Runs:
For 12V DC strip light installations longer than 10M, we suggest powering the strip from both ends using an appropriate wire. This minimizes voltage drop, which can lead to uneven brightness or sections failing to light up. Proper power distribution ensures consistent and optimal illumination.
12/24V DC Low Voltage Transformer Required!
Compatible Controller and Remote: (Optional)
  • WL5 - For App Control
  • WL5 - Waterproof Version
  • ML5 - With Matter over Wi-Fi Version
  • (Compatible with FUT007 Remote)
Accessories:
  • Connectors
  • Wire
Reason to Buy from Us:
  1. No surprises or hidden fees.
  2. Safe payments via PayPal.
  3. 30 Day Money Back Guarantee.
  4. Real helpful humans on our support helpdesk!
  5. Tracking number for every order
Select Color Temperature
Select Voltage
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
*Backordered*
Product Features:
Important Note:
Recommendation for Long Runs:
  • WL5 - For App Control
  • WL5 - Waterproof Version
Accessories:
  • Connectors
  • Wire
Reason to Buy from Us:
  2. Safe payments via PayPal.
SLD11 Dotless Linear LED 3mm Width, 3000K/4000K/6500K 1.46W/ft COB Strip Lights IP20 Low Voltage DC12V/24V Tape Light | Kings Out Door Lighting