TSRPT300 300W Multi Tap Low Voltage Transformer with Photocell and Manual Dial Timer IP65 Waterproof
Product image 1
1 / 10
The TSRPT300 is a 300-Watt stainless steel AC 12V transformer is an energy-efficient, safe and reliable choice. It features multi-tap output capabilities to convert 120-volt input to 12, 13, 14 or 15-volt outputs. Certified ETL and UL, it has a built in photocell and plug-in dial 24 hr timer, plus a 5.5' plug-in cord - 3 prong is included. This transformer is ideal for AC halogen and LED bulbs, not DC bulbs or dimmers, making it perfect for both interior and exterior lighting fixtures.
Note that the 300W output should not be overloaded with more than 70% of its capacity. Dimensions: 11" (H) x 4.5" (W) x 4.5" (L). This high-efficiency transformer is rated for up to 300W with a range of multi-tap outputs. With certified ETL and UL safety standards, you can trust it to keep your lighting safe and reliable.
Reason to Buy from Us:
  1. No surprises or hidden fees.
  2. Safe payments via PayPal.
  3. 30 Day Money Back Guarantee.
  4. Real helpful humans on our support help desk!
  5. Tracking number for every order
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Reason to Buy from Us:
  2. Safe payments via PayPal.
TSRPT300 300W Multi Tap Low Voltage Transformer with Photocell and Manual Dial Timer IP65 Waterproof | Kings Out Door Lighting